Ciekawostki

Ciekawostki

Tradycyjny strój mężczyzn z Birmy to spódnice na kształt tuby. W zależności od płci są różnie wiązane. Rolnictwo jest główną gałęzią przemysłu w Birmie, a najwięcej uprawia się tam ryżu. Wbrew panującej tam ogromnej biedzie nazywany jest złotym krajem. Mają tam dużo złotych świątyń buddyjskich, stąd ta myląca nazwa. Bardzo ważną rolę pełni rzeka Irawdai, przepływająca przez całą Birmę. Uważana za symbol ciągłości kraju. Mają zupełnie inny system metryczny, nie zaakceptowali systemu SI. Większość Birmińczyków nie posiada dostępu do elektryczności.

Birma jako jedyny na świecie kraj posiada prawostronny ruch samochodowy a kierownice mimo to znajdują się po prawej stronie.

Nowy rok w Birmie obchodzony jest w kwietniu, nie w styczniu tak jak u nas.

Nowo narodzone dzieci mają nadawane imię dopiero po 7 dniach od porodu. Związane jest to z wysoką śmiertelnością dzieci. Na dodatek Co drugi mieszkaniec Birmy żyje poniżej progu ubóstwa.

W kraju mieszka bardzo dużo mnichów. Ich liczbę szacuje się na około 400 tys. Jeśli chodzi o produkty z Zachodu to są one niezwykle porządane, ponieważ kraj jest objęty embargiem. Turystów wypytuje się o perfumy, kosmetyki czy coca-colę. Jest to niezwykły luksus i rzadka rzecz.

Głównym środkiem uzależniającym w Birmie jest betel. Jego żucie sprawia, że zęby stają się czerwono-brązowe. Niektórym Birmańczykom czas leci tylko na rzuciu tego uzależniającego środka, które żuje się kilka minut a następnie spluwa.

Wpis zawdzięczamy http://www.cukierniacieslikowski.pl